Dobrowolne OC rolników, a OC obowiązkowe

Dobrowolne OC rolników, a OC obowiązkowe

Ubezpieczenie OC dla rolnika, zapewnia mu ochronę w ramach odpowiedzialności cywilnej od skutków szkód, powstałych w wyniku prowadzenia gospodarstwa. Ochroną objęty jest zarówno sam rolnik, jak również każda osoba pracująca w gospodarstwie rolnym ubezpieczonego. Oczywiście pod warunkiem, iż w trakcie wykonywania pracy wyrządziła szkodę w bezpośrednim związku z prowadzeniem gospodarstwa. Podstawą prawną jest tutaj ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczeń Komunikacyjnych. Ustawa ta precyzuje, dla kogo będzie to obowiązkowe, a dla kogo dobrowolne OC rolników.

Dla kogo dobrowolne OC rolników, a dla kogo obowiązkowe?

Zgodnie z przytoczoną powyżej ustawą, obowiązkiem wykupienia ubezpieczenia OC nie są objęci wszyscy rolnicy z automatu. Aby mieć taki obowiązek, należy posiadać gospodarstwo rolne o łącznej powierzchni areałów uprawnych powyżej 1 ha. Należy także w całości lub części opłacać podatek rolny. W pozostałych przypadkach będzie to w pełni dobrowolne OC rolników. Wynika z tego, iż rolnicy posiadający mniejsze gospodarstwa, mogą, ale nie muszą wykupić ubezpieczenia OC. Możemy jednak nadmienić, iż jest wskazanym, aby takowe ubezpieczenie wykupić, gdyż będzie zapewniać podniesienie poziomu bezpieczeństwa.

Jaki poziom ochrony zapewnia dobrowolne OC rolników?

Warto tutaj powiedzieć sobie kilka słów na temat poziomu ochrony, jaki zapewnia dobrowolne OC rolników. Otóż w toku prowadzenia gospodarstwa, zarówno rolnik, jak i jego pracownicy mogą wyrządzić szkody na rzecz osób trzecich. Szkody takie trzeba będzie naprawić, co najczęściej realizowane jest poprzez wypłatę zadośćuczynienia. W przypadku braku polisy, konieczne jest wykładanie sporych pieniędzy z własnej kieszeni. Posiadając zaś Policę OC rolnika, obowiązek wypłaty zadośćuczynienia przechodzi na ubezpieczalnię. Oczywiście w ramach podpisanej polisy. Każda ubezpieczalnia będzie oferować nam różne inne warunki ubezpieczenia. Warto więc wybrać taką ofertę, która będzie dopasowana do charaktery prowadzonego gospodarstwa. Trzeba będzie najpierw ocenić najważniejsze zagrożenia, które stwarzane są z racji prowadzonego gospodarstwa. Potem będziemy musieli tak dobrać dobrowolne OC rolnika, aby zapewniała nam ochronę w takich właśnie przypadkach.

Jak zawierać umowę o dobrowolne OC rolnika?

Umowę na dobrowolne OC rolnika, jak również na obowiązkowe, zawiera się na rok czasu. W przypadku podlegania pod ustawę, najpóźniej należy wykupić OC rolnika w dniu objęcia gospodarstwa w posiadanie. Niezależnie od tego, w jaki sposób weszliśmy w posiadanie gospodarstwa. Może to być kupno, spadek, darowizna. Co do zasady umowę podpisuje się zaraz na początku roku. Tak więc okres końca roku jest czasem, kiedy należy starannie odnowić. Warto także wspomnieć o tym, iż umowy te podlegają automatycznemu przedłużeniu, jeśli nie zostanie podpisania inna umowa. W takim przypadku, jeśli nie chcemy zmieniać polisy na nowy rok, po prostu nie trzeba robić nic.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *