Lodowisko sztuczne – jak zapewnić stabilną pracę?

Lodowisko sztuczne – jak zapewnić stabilną pracę?

Mimo letniej pory wielu z nas lubi na przekór pogodzie udać się na lodowisko. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego, jak działa taki obiekt. Co warto wiedzieć o jednej z najpopularniejszych form rozrywki w okresie zimowym?

 

Lodowisko sztuczne – co gwarantuje jego funkcjonowanie?

O lodowiskach jest najgłośniej w okresie zimowym. Wtedy to różnego rodzaju hale i obiekty sezonowe są zapełnione przez wielbicieli łyżwiarstwa. Dawniej, gdy zimy były srogie i długie, rolę lodowisk pełniły także okoliczne stawy czy jeziora. Jeśli woda zamarzła dość głęboko, to bez przeszkód można było grać na niej w hokeja czy po prostu pojeździć na łyżwach. Dziś takie rozwiązanie nie jest bezpieczne, ze względu na łagodne zimy. Jezioro czy staw może nie zmarznąć na tyle, by można było poruszać się po nim po całej długości w kilkanaście osób. Dlatego najlepiej zdecydować się na ofertę miejskich lodowisk. Część z nich sezonowo ustawiana jest w najchętniej uczęszczanych miejscach, pozostałe zaś są dostępne pod dachem nawet przez cały rok. Sztuczne lodowiska działają dzięki specjalnej instalacji, która znajduje się pod płytą betonową.  Jej schłodzenie odbywa się za pomocą sprężarek i glikolu.. Ten ostatni pełni rolę czynnika chłodzącego. Jest on roztworem alkoholowym, dlatego pomimo temperatury wynoszącej -12 stopni Celsjusza utrzymuje postać ciekłą. Lodowisko sztuczne wymaga także stabilności termicznej. Wpływa ona na komfort korzystania z obiektu. Dlatego każde lodowisko sztuczne posiada przynajmniej pięciocentymetrową warstwę lodu. Tworzy się ją poprzez polewanie płyty wodą seriami po pół centymetra. Cały proces trwa kilka dni.

 

Lodowisko sztuczne – na co uważać?

Obiekty sezonowe są też narażone na więcej czynników. Jednym z nich jest chociażby temperatura powietrza. Zbyt wysoka może mieć negatywny wpływ na taflę lodowiska. Jednak to nie jedyny problem. Kolejnym jest bowiem wiatr. Jego podmuchy mogą bowiem doprowadzić do wylizywania lodu. Efektem tego procesu jest folia wodna na wierzchniej warstwie tafli. Taki stan rzeczy powoduje, że ślizgamy się po wodzie, a w razie upadku będziemy cali mokrzy. Optymalna temperatura sztucznego lodowiska wynosi od minus pięciu do minus siedmiu stopni Celsjusza. Dlatego tak ważny jest sprawny i skuteczny system chłodzenia. Warto o tym pamiętać podczas poszukiwania firmy, która zagwarantuje dostarczenie obiektu. Jedno z takich przedsiębiorstw jest dostępne w tym miejscu http://www.ras-lodowiska.pl/. Lodowisko sztuczne ze sprawdzonego źródła to gwarancja niezawodności i profesjonalizmu. Dlatego wiele firm proponuje w ramach umowy całodobowy serwis podczas wynajmowania obiektu. Dzięki temu w razie awarii lodowisko nie będzie stało bezczynnie przez wiele dni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *