Warning: file_get_contents(https://codeengineers.com/portaletematyczne_linki.php?skad=biznesnaswiecie.pl%2Fjak-ustalic-parametry-retrakcji-przy-druku-3d%2F&data=2019-11-12&tytul=Jak ustalić parametry retrakcji przy druku 3d?): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 400 Bad Request in /_portaletematyczne/eng/wp-content/themes/newsbuzz/header.php on line 23
Jak ustalić parametry retrakcji przy druku 3d?

Jak ustalić parametry retrakcji przy druku 3d?

Wielokrotnie podczas procesu druku 3D, operatorzy drukarek spotykają się ze zjawiskiem pojawiania się tzw. nitek przy detalu podczas druku 3D. W celu ich zapobiegnięciu stosuje się zjawisko tzw. retrakcji – czyli chwilowe wycofanie filamentu, znajdującego się w ekstruderze. O tym jak ustawić prawidłowo ustawić prawidłowo parametry retrakcji piszemy w naszym dzisiejszym artykule.

Ważne czynniki składające się na parametry retrakcji przy druku 3D

Najważniejszymi czynnikami składającymi się na parametry retrakcji to prędkość – określająca czas w jakim filament powinien zostać cofnięty do dyszy ekstrudera, oraz długość retrakcji – czyli maksymalną odległość cofnięcia się filamentu (ponieważ na typ polega ten mechanizm). Patrząc wyłącznie na powyższy opis może się wydawać, że ustalenie parametrów retrakcji przy druku 3D jest czynnością prostą, nie wymagającą szczególnej analizy, jednak biorąc pod uwagę różne paramatery głowic, ekstruderów i samych drukarek 3D, czynność ta jest trudniejsza niż pozornie mogłoby się wydawać.

Eksperymenty drogą do ustalenia idealnych parametrów retrakcji

Biorąc pod uwagę powyższe, kluczowe wydaje się właściwe wypracowanie własnych idealnych parametrów retrakcji metodą eksperymentalną. Zalecane jest aby do testów tych parametrów wykorzystywać jeden rodzaj modelu, tak by mieć punkt odniesienia do każdego szczegółu wytworzonego modelu. Jest to ważne, z punktu widzenia potencjalnych poprawek do ustawień.

Jak ustalić parametry retrakcji przy druku 3D poprzez testy?

Producenci drukarek 3D w niektórych przypadkach implementują dodatkowe parametry dotyczące ustawień retrakcji, a więc na przykład minimalne przemieszczenie czyli jaki minimalny dystans przejazdu głowicy ma prowadzić do retrakcji czy lift Z czyli niewielkie podniesienie głowicy podczas retrakcji. Te dodatkowe funkcje ułatwiają sam proces retrakcji, a także powodują, że jest ona skuteczniejsza podczas normalnej pracy i testach. Zobacz więcej na https://tower3d.pl/oferta/