Ile kosztuje praca dobrego adwokata?
Nie można precyzyjnie odpowiedzieć na pytanie dotyczące wynagrodzenia, jakie pobiera za swoją pracę dobry adwokat. Nie istnieje jedna tabela opłat, które wiązałyby się z korzystaniem z usług tego specjalisty. W żadnym przypadku jego praca nie jest uniwersalna, wiele zależy tutaj od zakresu realizowanych działań oraz specyfiki indywidualnego zlecenia.
Stawka minimalna
Miarą, która odnosi się do wynagrodzenia, jakie otrzymuje adwokat może być stawka minimalna, która obowiązuje za jego pracę. Ta uwzględniona jest w rozporządzeniu w sprawie opłat za czynności radców prawnych. Dotyczy ona jednak tylko spraw prowadzonych z urzędu. Co więcej, jest bardziej wyznacznikiem dla sądu aniżeli dla klienta. Sąd w zależności od charakteru sprawy może ją również zmieniać. Nie da się więc na podstawie stawek minimalnych prognozować rzeczywistego wynagrodzenia, jakie otrzymują adwokaci.
Czy stać nas na adwokata?
Adwokat może reprezentować nas przed sądem niezależnie od charakteru sprawy. Współpraca z nim jest dobrowolna. Istnieje jednak szereg czynników, które wpływają na koszty jego zatrudnienia. Wartość wynagrodzenia, jakie pobierze za sprawę kancelaria prawna, z której ramienia mamy współpracować z adwokatem, ustalana jest przede wszystkim poprzez wzięcie pod uwagę tych aspektów:
- poświęcony czas. Okazuje się, że kancelaria prawna może ustalić własny cennik, w którym pod uwagę bierze się kwotę za każdą godzinę, jaką adwokaci poświęcają danemu klientowi. Indywidualny, prywatny klient musi być przygotowany na zapłatę średnio od 100 do 300 złotych za godzinę pracy adwokata.
- specyfika sprawy. Wpływ na wynagrodzenie dla adwokata ma również złożoność sprawy i jej kategoria, jak również to, czy jest rozpatrywana w trybie zwykłym bądź uproszczonym.
- zysk dla klienta. Adwokat bardzo często pobiera również wynagrodzenie, które jest zależne od tzw. dochodzonej kwoty. To nic innego jak wartość finansowa, którą uzyska klient po wygraniu sprawy. Świetnym przykładem są tutaj sprawy o odszkodowania czy sprawy spadkowe.
- renoma kancelarii. Kancelaria prawna, która działa na rynku od lat i cieszy się publicznym uznaniem, może windować ceny swoich usług w górę. Klient, mając pewność powodzenia sprawy na jego korzyść, musi nastawić się na wyższe koszty usług prawnych.
Jednorazowa porada prawna
Porada prawna to średni koszt 150 złotych. Okazuje się jednak, że najczęściej nie wystarczy jednorazowa wizyta w kancelarii. Złożoność sprawy bardzo często uniemożliwia otrzymanie odpowiedzi na pytania zadawane przez klienta. Adwokat zwykle musi dokonać jej szczegółowej analizy. Warto też zaznaczyć, że klient zwykle domaga się opinii w formie pisemnej, a taka nie może być wydana „od ręki”.