Co można opatentować i co właściwie daje nam patent
Potocznie mówi się że patent jest czymś świetnym unikatowym, będzie doskonałym rozwiązaniem. Można go wynaleźć na poczekaniu, a inne osoby mogą skorzystać z naszych patentów. Jak jest naprawdę i gdzie może nas zaprowadzić tego typu potoczne myślenie.
Otóż patent to nic innego jak prawo ochronne na wyłączne używanie wynalazku. Aby uzyskać musi przejść szereg obostrzeń, przede wszystkim mieć poziom wynalazczy – czyli być unikatowym tworem, wnoszącym innowacyjność.
W potocznej opinii nie można patentu zdobyć na poczekaniu. Procedura Patentowa trwa zwykle około 6 miesięcy, a za granicą nawet dłużej. Uzyskanie patentu wiąże się też wysokie koszty, rzędu 1000 zł lub 1000 € (minimum!), a w dodatku rejestrowany wynalazek może nie przejść pozytywnej rejestracji. Konsekwencje stracimy czas i pieniądze, a także konkurencja będzie mogła na osobę wyprzedzić w działaniu.
Jak widać wchodzimy tutaj w poważne zagadnienia biznesowe. Nie bez kozery patenty objęte są szerokimi obostrzeniami, pozwalają bowiem na wyłączne użytkowanie danego wytworu, co ogranicza rynek ale też przyczynia się do wytworzenia pozytywnej konkurencji.
Wynalazki wiążą się bowiem z trudem podjęcia badań, opracowywania wytworów, które niekiedy zajmują lata całych zespołów badawczych. Często są procesami wynikającymi z wieloletnich doświadczeń firmy dlatego zabezpieczenie ich jest kluczowe dla istnienia i rozwoju przedsiębiorstwa.
Patent najnowsi często znamiona osobistego – zwykle jest to na tyle indywidualna że inna osoba nie może na niego wpaść. Nie można opatentować tego co już zostało opatentowane. Wynalazek musi być zgoła odmienny, unikatowy, aby przedsiębiorca mógł uzyskać ochronę patentową.
Sama procedura uzyskania patentu wymaga ścisłej współpracy rzecznikami patentowymi, którzy są w stanie doradzić formy ochrony, skutecznie opisać wynalazek w rejestrze, a także przeprowadzić dokładne badania nad tym jakie inne patenty mogę z nim kolidować i jednocześnie wykluczyć rejestracje.
Te wszystkie zagadnienia znajdziesz na stronie naszego partnera kancelarii patentowej Traset