Jaki blender gastronomiczny wybrać?

Jaki blender gastronomiczny wybrać?

Ważny element wyposażenia, którego potrzebuje każda restauracja: profesjonalny blender. Niezależnie od tego, czy robisz koktajle, czy ubijasz śmietanę, ten najlepszy poradzi sobie z szybkim siekaniem i robieniem puree. Ale jak znaleźć najlepszy blender do swojej restauracji? Jest kilka rzeczy, które należy wziąć pod uwagę przed dokonaniem zakupu.
Zanim zaczniesz przyglądać się funkcjom i opcjom, ważne jest, aby zrozumieć dostępne rodzaje mikserów restauracyjnych. Dostępne są dwa główne typy komercyjnego blendera – dzbankowe i zanurzeniowe.

Blendery dzbankowe

Profesjonalne blendery dzbankowe mają duży pojemnik do miksowania umieszczony na solidnej podstawie z silnikiem. Maszyny te są dalej podzielone na blendery barowe i blendery kuchenne.

Blendery barowe

Są przeznaczone przede wszystkim do miksowania napojów w barach, pubach, hotelach i smoothie barach. Ich główną funkcją jest zdolność do kruszenia lodu, dlatego zwykle mają one bardzo dużą moc i silne, metalowe ostrza. Ponieważ miksery barowe są zwykle ustawiane na ladzie, muszą być również stylowe, łatwe w użyciu i jeśli to możliwe – ciche. Marka HENDI ma w swojej ofercie blendery z wyciszającą obudową.

Blendery kuchenne

Komercyjne blendery kuchenne doskonale nadają się do przygotowywania potraw w profesjonalnej kuchni i służą do miksowania i kruszenia prawie wszystkich składników – gorących lub zimnych. Od mięs i warzyw po owoce morza lub orzechy, blendery gastronomiczne doskonale nadają się do rozdrabniania żywności. Są szczególnie przydatne w miejscach, w których wymagana jest gładka struktura potrawy, takich jak domy opieki lub żłobki.

Blender zanurzeniowy

Profesjonalne blendery zanurzeniowe często nazywane ręcznymi są świetną opcją, jeśli szukasz przenośnej alternatywy dla blenderów nablatowych. Wielką zaletą tych blenderów jest ich wszechstronność. Zamiast przynosić składniki do kielicha, wkładamy go bezpośrednio do jedzenia – idealny do mobilnego cateringu lub kuchni o ograniczonej przestrzeni.

Zwykle dają takie same rezultaty, jak blendery dzbankowe, umożliwiając miksowanie, siekanie i emulgowanie bez zamieszania. Dodatkowym atutem jest jednak to, że nie ogranicza nas wielkość dzbanka, a więc możemy zblendować znacznie większe ilości składników.

Jaki blender najlepiej odpowiada Twoim potrzebom?

Należy zastanowić się nad tym, do czego będziemy najczęściej potrzebować urządzenia. Bar z koktajlami będzie miał zupełnie inne potrzeby niż duża restauracja, serwująca różnego rodzaju posiłki i napoje.

Niektóre modele mają również specjalne funkcje, takie jak zegary i programowalne elementy sterujące. Jeśli będziemy przygotowywać te same przepisy dzień po dniu, tego typu funkcje mogą zaoszczędzić czas i pracę – co ostatecznie pozwala zaoszczędzić pieniądze.

Moc, pojemność i trwałość

Szefowie kuchni są zgodni, że moc, pojemność i trwałość to najważniejsze kwestie, które należy wziąć pod uwagę przy zakupie takiego urządzenia. Wysokowydajne blendery mają mocne silniki, które poradzą sobie z niemal wszystkim, co włożymy do środka. Gastronomiczny blender PRO 2,5L Bartscher ma maksymalną prędkość obrotowa aż 25000 obr./min. Im silniejszy silnik, tym gładsza mieszanka. Dodatkowo np. niektóre modele blenderów marki Stalgast mają regulację prędkości.

Oczywiście ważna jest również trwałość i niezawodność sprzętu. Poszukajmy modelu, który wytrzyma intensywne użytkowanie kuchni komercyjnej.

Należy pamiętać, że blendery gastronomiczne mogą być niezwykle wszechstronne. Oprócz smoothie i koktajli urządzenia te mogą być używane do puree, sosów, budyniów i zup. Wiele restauracji ma pod ręką zarówno modele tradycyjne, jak i zanurzane, aby poradzić sobie z każdym kulinarnym przepisem, które stanie na ich drodze. Możemy potrzebować obu rodzajów lub tylko tradycyjnego blendera do codziennego robienia dań w zależności od menu.