Ubezpieczenia a sejfy – o czym musisz wiedzieć?
Ubezpieczenia majątkowe zabezpieczają posiadane dobra ruchome przed ich kradzieżą, jak również zniszczeniem czy też innymi losowymi zdarzeniami. Okazuje się jednak, że aby wykupić polisę ubezpieczeniową na przedmioty o szczególnej wartości, trzeba spełnić szereg dodatkowych wymogów, które stawia przed nami ubezpieczyciel.
Zwykle warunkiem ich ubezpieczenia jest rzetelna ich wycena, której dokonuje rzeczoznawca. Drogocenne mienie musi być również w odpowiedni sposób przechowywane, a najlepiej, jeśli znajduje się ono w odpowiednio do tego celu przystosowanym sejfie. Ubezpieczenie szczególnie wartościowych dóbr ruchomych obarczone jest bowiem znacznie większym ryzykiem. Z tego właśnie powodu ubezpieczyciel może odmówić wystawienia polisy zabezpieczającej tego rodzaju mienie, jeżeli nie z jest ono właściwie przechowywane i chronione.
Klasa sejfu ma znaczenie
Mało kto wie, że to od klasy sejfu jest uzależniona wartość ubezpieczenia przedmiotów w nim przechowywanych. W zależności od posiadanej przez sejf klasy można w nim bowiem składować określoną ilość jednostek obliczeniowych, jakie przewidują normy ubezpieczeniowe. Warto wspomnieć, że jedna taka jednostka jest równa 120 średnim pensjom w Polsce, zatem jej wartość zmienia się wraz z ich wzrostem. I tak w przypadku sejfów oznaczonych normą PN-EN 14450 mamy do dyspozycji dwie klasy. W sejfie klasy S1, można ulokować kosztowności i pieniądze, których wartość nie przekracza 0,1 jednostki obliczeniowej. Jeśli dysponujemy sejfem klasy S2 oznaczonym tą samą normą, to przechowywane w jego wnętrzu dobra materialne nie mogą przewyższać wartości 0,2 jednostki obliczeniowej. Jeśli zastosuje się dodatkowe zabezpieczenia tego rodzaju sejfów w postaci systemu sygnalizującego ich naruszenie, ilość jednostek, które bezpiecznie można w nich składować ulega podwojeniu.
Co bardziej wartościowe przedmioty wymagają użycia skarbców oznaczonych normami PN-EN 1143 czy też PN-EN 1143-2. W zależności od klasy, jaką tego rodzaju sejfy posiadają, można w nich przechowywać od 0,5 do 5 jednostek obliczeniowych. Limit ten można jednak powiększyć dwukrotnie po zainstalowaniu dodatkowej ochrony w postaci systemu sygnalizującego włamanie.
Najskuteczniejsze sejfy o różnych klasach
Kiedy warunkiem ubezpieczenia cennych dóbr materialnych jest ulokowanie ich w sejfie, warto zdecydować się na zakup tego urządzenia u sprawdzonego sprzedawcy. Nasze sejfy cechują się najwyższą jakością, a co najważniejsze spełniają normy oraz wymagania stawiane przez ubezpieczycieli. Najlepszy wybór sejfów znajdziesz na: https://www.hartmann-tresore.pl